Witaj

  • Ulubionia cyfra: 9

zuuuo.phorum.pl/viewtopic.php?p=17213, angielski dla dorosłych gocław

Peter Agre

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Peter Agre
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 30 stycznia 1949
Northfield
Miejsce zamieszkania USA
Narodowość USA
Peter Agre (2 z prawej) z pięcioma innymi amerykańskimi laureatami Nagrody Nobla na spotkaniu z prezydentem G. W. Bush

Peter Courtland Agre (ur. 30 stycznia 1949 w Northfield, Minnesota, Stany Zjednoczone) - biochemik amerykański, laureat Nagrody Nobla za odkrycie akwaporynowych kanałów w błonach komórkowych.

Studiował w Augsburg College w Minneapolis, tytuł doktora nauk medycznych uzyskał w 1974 na Wydziale Medycyny Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Profesor medycyny i biochemii na tej uczelni, współpracownik redakcji "Journal of Clinical Investigation" i "Journal of Biological Chemistry", członek wielu towarzystw i akademii naukowych, m.in. amerykańskiej Narodowej Akademii Nauk.

W 2003 otrzymał (razem z Roderickiem MacKinnonem) Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii; uczonych uhonorowano za odkrycia dotyczące kanałów w błonach komórkowych, którymi przepływają woda i jony. Peter Agre wyodrębnił w 1988 białko błony komórkowej – akwaporynę – i wskazał je jako kanał umożliwiający przenikanie wody przez ściany komórek.


psychodela.wypowiedzi.pl/post5692.html?sid=91bb69e878280abd4873287ba69ce54f, nadruki reklamowe, apartamenty w Szczawnicy

Social

Menu