Witaj

  • Ulubionia cyfra: 8

1500 loan, http://www.fiskalne-24.com.pl

Jerzy Wójcik (choreograf)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Grób Jerzego Wójcika w Katakumbach na Starych Powązkach w Warszawie

Jerzy Wójcik (ur. 22 kwietnia 1933 w Dąbrówce Wielkiej[1], obecnie dzielnicy Piekar Śląskich, zm. 10 marca 2008 w Katowicach[1]) – polski artysta baletu, choreograf, pedagog i folklorysta.

Życiorys

Swoją drogę zawodową rozpoczął jako tancerz w zespole „Śląsk”, na początku jego istnienia w 1953 r. Był wychowankiem i wieloletnim współpracownikiem Stanisława Hadyny, Elwiry Kamińskiej i Miry Zimińskiej–Sygietyńskiej.

Pracą artystyczną „Śląska” kierował od śmierci Stanisława Hadyny w styczniu 1999 r. jako dyrektor artystyczny przywiązywał wielką wagę do utrzymania w zespole „hadynowskiego” wizerunku artystycznego. Jednocześnie wzbogacał ofertę repertuarową o nowe programy. Utrzymywał stały kontakt z muzeami etnograficznymi, autorytetami w dziedzinie tańców ludowych, narodowych i strojów ludowych oraz z twórcami ludowymi.

Przez ponad 20 lat był też choreografem i kierownikiem artystycznym Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Juhas” z Ujsołów, dla którego opracował kilka programów artystycznych. Pod jego kierunkiem „Juhas” zdobył wiele cennych nagród na krajowych i międzynarodowych festiwalach folklorystycznych.

Wójcik ukończył w Warszawie Państwowe Zaoczne Studium Kultury i Oświaty Dorosłych, był członkiem Polskiego Towarzystwa Etnochoreologicznego. Wiedzę z zakresu muzyki, tańca i stroju ludowego oraz narodowego zdobywał u znanych i cenionych pedagogów i animatorów kultury ludowej i narodowej.

Był konsultantem zespołów folklorystycznych, współorganizatorem krajowych i zagranicznych warsztatów choreograficznych, jurorem wielu przeglądów i konkursów ludowych zespołów artystycznych.

W 2006 został odznaczony srebrnym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis[1].

Śląsk pożegnał choreografa w czasie nabożeństwa, które w katowickiej archikatedrze odprawił abp metropolita górnośląski Damian Zimoń 13 marca 2008. Dnia 17 marca 2008 roku Jerzy Wójcik został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie[2].

Przypisy

  1. a b c Piotr Czartoryski-Sziler: Sylwetka Jerzego Wójcika (pol.). Nasz Dziennik, 2008-03-11. [dostęp 2010-06-14].
  2. Tadeusz Piersiak: Zmarł Jerzy Wójcik. Nie da się go zastąpić (pol.). czestochowa.gazeta.pl, 2008-03-17. [dostęp 2010-09-24].
http://superkasjer.com.pl/, apartamenty w Szczawnicy, ortodoncja katowice

Social

Menu