Witaj

  • Ulubionia cyfra: 4

zmiany prawa, kwota wolna od podatku

II liga polska w piłce nożnej (1950)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
II liga 1950
1949 1951
Szczegóły rozgrywek
Termin marzec – listopad 1950
Liczba zespołów 10/10 (20)
Liczba meczów 180
Bramki 690 (3,83 na mecz)
Mistrz II ligi Ogniwo Bytom
Król strzelców Gerard Bittner, Krzysztof Nowak (16)

II liga 1950 – 2. edycja rozgrywek ogólnokrajowych drugiego poziomu ligowego piłki nożnej mężczyzn w Polsce. Wzięło w nich udział 20 drużyn, grając w dwóch grupach systemem kołowym. Sezon ligowy rozpoczął się w marcu 1950, ostatnie mecze rozegrano w listopadzie 1950.

Drużyny

Lokalizacja klubów grających w II lidze 1950
Blue pog.svg – grupa wschodnia, Red pog.svg – grupa zachodnia

Grupa wschodnia

Uczestnicy poprzedniej edycji
grupa południowa
OGT Ogniwo Tarnów 2
SLI Stal Lipiny 3
OCZ Ogniwo Częstochowa 4
SKC Stal Katowice 5
ZCH Związkowiec Chełmek 6
ZPR Związkowiec Przemyśl 8
grupa północna
OWL OWKS Lublin 2
Aiga downarrow inv.svg  Spadek z I ligi 1949
OBT Ogniwo Bytom 11
Aiga uparrow inv.svg Awans z klasy A 1949
zwycięzcy baraży o awans
WŁC Włókniarz Częstochowa 3
KOP Kolejarz Przemyśl 4

Oznaczenia:

  • kolumna pierwsza – skróty nazw drużyn,
  • kolumna trzecia – miejsce zajęte w poprzednim sezonie.

Grupa zachodnia

Uczestnicy poprzedniej edycji
grupa południowa
BUŚ Budowlani Świdnica 7
grupa północna
ZWR Związkowiec Radom 3
KOT Kolejarz Toruń 4
KOW Kolejarz Ostrów Wielkopolski 5
WCH Włókniarz Chodaków 6
WID Włókniarz Widzew Łódź 7
GSZ Gwardia Szczecin 8
Aiga downarrow inv.svg  Spadek z I ligi 1949
BUG Budowlani Gdańsk 12
Aiga uparrow inv.svg Awans z klasy A 1949
zwycięzcy baraży o awans
STS Stal Sosnowiec 1
KBD Kolejarz Bydgoszcz 2

Oznaczenia:

  • kolumna pierwsza – skróty nazw drużyn,
  • kolumna trzecia – miejsce zajęte w poprzednim sezonie.

Uwaga – w związku z wcieleniem klubów do zrzeszeń sportowych doszło do szeregu zmian nazw drużyn w porównaniu z poprzednim sezonem:

  • Budowlani Gdańsk – wcześniej Lechia Gdańsk;
  • Budowlani Świdnica – wcześniej Polonia Świdnica;
  • Kolejarz Ostrów Wielkopolski – wcześniej Ostrovia Ostrów Wielkopolski;
  • Kolejarz Toruń – wcześniej Pomorzanin Toruń;
  • Ogniwo Częstochowa – wcześniej Skra Częstochowa;
  • Ogniwo Tarnów – wcześniej Tarnovia Tarnów;
  • OWKS Lublin – wcześniej Lublinianka;
  • Stal Lipiny – wcześniej Naprzód Lipiny;
  • Włókniarz Chodaków – wcześniej Bzura Chodaków;
  • Włókniarz Widzew Łódź – wcześniej Widzew Łódź;
  • Związkowiec Chełmek – wcześniej KS Chełmek;
  • Związkowiec Przemyśl – wcześniej Polonia Przemyśl;
  • Związkowiec Radom – wcześniej Radomiak Radom.

Rozgrywki

Uczestnicy obu grup rozegrali po 18 kolejek ligowych (razem po 90 spotkań) w dwóch rundach – wiosennej i jesiennej.

Mistrzowie grup II ligi uzyskali awans do I ligi, a zespoły z miejsc 9–10 spadły do klasy A.

Grupa wschodnia – tabela

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
SBr
Pkt
Uwagi
1 Ogniwo Bytom (M) (A) 18 13 3 2 50 15 3.333 29 Awans do I ligi
2 Stal Katowice (S) 18 12 2 4 53 29 1.828 26 Drużyna wycofana1
3 Ogniwo Tarnów 18 10 5 3 36 16 2.250 25 Przeniesiona do grupy IV
4 Stal Lipiny 18 9 2 7 47 24 1.958 20 Przeniesiona do grupy III
5 Ogniwo Częstochowa 18 6 3 9 27 33 0.818 15
6 Związkowiec Chełmek 18 6 3 9 30 41 0.732 15 Przeniesiona do grupy IV
7 Związkowiec Przemyśl 18 5 5 8 24 43 0.558 15 Przeniesiona do grupy IV
8 OWKS Lublin 18 3 6 9 28 45 0.622 12 Przeniesiona do grupy II
9 Kolejarz Przemyśl (S) 18 4 4 10 18 36 0.500 12 Spadek do klasy A
10 Włókniarz Częstochowa (S) 18 3 5 10 22 53 0.415 11

Źródło: Paweł Mogielnicki's Page (ang.) [dostęp 2017-04-22].
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów; 2. stosunek bramek.
Objaśnienia:
1Stal Katowice została wycofana po zakończeniu sezonu przez macierzyste zrzeszenie – zastąpiła ją Stal Starachowice.

Grupa zachodnia – tabela

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
SBr
Pkt
Uwagi
1 Gwardia Szczecin (A) 18 10 6 2 43 28 1.536 26 Awans do I ligi
2 Stal Sosnowiec 18 11 2 5 46 30 1.533 24 Przeniesiona do grupy IV
3 Kolejarz Bydgoszcz 18 10 2 6 48 31 1.548 22 Przeniesiona do grupy I
4 Włókniarz Chodaków 18 10 1 7 43 33 1.303 21 Przeniesiona do grupy II
5 Włókniarz Widzew Łódź 18 9 1 8 40 37 1.081 19
6 Budowlani Gdańsk 18 8 3 7 32 31 1.032 19 Przeniesiona do grupy I
7 Kolejarz Toruń 18 8 3 7 28 29 0.966 19
8 Związkowiec Radom 18 5 1 12 31 44 0.705 11 Przeniesiona do grupy II
9 Budowlani Świdnica (S) 18 3 4 11 21 45 0.467 10 Spadek do klasy A
10 Kolejarz Ostrów Wielkopolski (S) 18 4 1 13 23 47 0.489 9

Źródło: Paweł Mogielnicki's Page (ang.) [dostęp 2017-04-22].
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów; 2. stosunek bramek.

Baraż o mistrzostwo II ligi

Po zakończeniu sezonu rozegrano dwumecz barażowy o tytuł mistrza II ligi między zwycięzcami obu grup[1].

Drużyna 1 Wynik dwumeczu Drużyna 2 Pierwszy mecz Drugi mecz
Gwardia Szczecin 1:3 Ogniwo Bytom 1:2 0:1
Po lewej gospodarz pierwszego meczu.

Ogniwo Bytom uzyskało tytuł najlepszej drużyny II ligi sezonu 1950.

Przypisy

  1. Druga liga (2nd division). History, part 1 - 1949-1959 (ang.). Paweł Mogielnicki's Page. [dostęp 2017-04-22].
angielski saska kępa, torby ekologiczne, stomatolog Nowa Huta

Social

Menu