Witaj

  • Ulubionia cyfra: 7

płaca minimalna 2019, grypa objawy

Diana Katowice

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Diana Katowice, Diana Kattowitz
Diana Katowice, Diana Kattowitz
Pełna nazwa Sport Club Diana Kattowitz 1905 e.V.
Barwy zielono-biało-czarne
Data założenia 13 lutego 1905
Stroje
domowe
Stroje
wyjazdowe

Diana Katowice, Diana Kattowitz – nieistniejący już klub piłkarski utożsamiany z przedwojenną społecznością niemiecką miasta Katowice, mistrz Górnego Śląska z 1912 roku. Z klubu wywodzili się reprezentanci Polski w piłce nożnej Paweł Lubina i Otto Riesner.

Historia

Pierwszy herb Diany
(1905-1923)
Logo z okazji 30-lecia
(1935)
Drużyna Diany z 1909 roku

Sport Club Diana Kattowitz powstała, podobnie jak FC Preußen 05 (późniejszy 1.FC Kattowitz) i Germania Kattowitz, z rozpadu drużyny SV Frisch Auf Kattowitz 13 lutego 1905 roku. Jako jedyny z trzech wymienionych powyżej klubów nawiązywał do tradycji SV Frisch Auf. Nazwa Diana to imię rzymskiej bogini łowów, a nadał ją klubowi pierwszy prezes: Ernst Tschoche. Istniał też hymn klubowy nawiązujący melodią do gwizdka: "Es schrillt der Pfiff". Początkowo klub zrzeszał 50 członków, głównie młodzież gimnazjalną i pracowników dyrekcji kolei, którzy na boisko grali w koszulkach z pasami biało-zielonymi i w czarnych spodenkach oraz w czarnych getrach. Diana była pierwszą niemiecką drużyną, która rozegrała oficjalny mecz z polską drużyną ze Śląska (z Pogonią Katowice w 1920 roku, zakończony wynikiem 2:2). W okresie plebiscytowym kiedy rozgrywano mecze o znaczeniu propagandowym przegrała z goszczącą wówczas na Górnym Śląsku Pogonią Lwów 0-5. Pod naciskiem polskich władz administracyjnych, nazwę Sport Club przemianowano na Klub Sportowy w 1922 roku.

Początkowo piłkarze Diany grali na Placu Andrzeja dzieląc go z 1. FC Kattowitz. W 1920 roku zawodnicy przenieśli się na własne boisko przy ul. Tadeusza Kościuszki w Katowicach.

Najsłynniejszymi graczami byli reprezentanci Polski w składzie Diany: Paweł Lubina i Otto Riesner. Jednak Diana nie cieszyła się taką popularnością jak 1. FC Katowice. Najbardziej pamiętnym meczem tego klubu jest wygrana z Ruchem Wielkie Hajduki 5:0 w 1924 roku, kiedy to pięcioma golami popisał się Paweł Lubina.

Po wybuchu II wojny światowej i zajęciu Katowic przez władze niemieckie klub został rozwiązany za rzekome zbyt bliskie kontakty z polskimi drużynami i na jego miejsce powołano VfB Kattowitz, który istniał do 1944 roku, a swoje mecze rozgrywał przy ulicy Stanisława Moniuszki w Katowicach.

Sukcesy

  • Mistrz Górnego Śląska: 1912

Zobacz też

Bibliografia

wypowiedzenie umowy na czas określony, torby ekologiczne, stomatolog Nowa Huta

Social

Menu